EGYÉNI MÓDSZEREIM RÖVID ISMERTETÉSE
Segítő beszélgetés
Főleg verbálisan, a probléma megbeszélésén, megértésén, alapuló módszer. Lényege a tudatosítás. Minél inkább átlátjuk és megértjük a lelki működési mechanizmusainkat, annál inkább képesek vagyunk változtatni rajtuk. Így, hasonló élethelyzetbe kerülve kivédhetjük az automatikus reagálási beidegződéseinket, és képessé válunk új, hatékonyabb módon viselkedni.
Tanácsadás/counseling
1-5 foglalkozás, mely alatt egy aktuális kérdésre irányul a beszélgetés. Személyiségfejlesztő módszer, amely azt a célt szolgálja, hogy a kliens jobban ki tudja bontakoztatni a saját belső lehetőségeit az életvezetési problémák során. Ezt pedig az teszi lehetővé, hogy a segítő kapcsolaton belül javul az önismerete. A néhány alkalmas üléssorozaton igyekszünk megtalálni azokat a lehetőségeket, megoldásokat, belső erőforrásokat, igénybe vehető segítségeket, amelyek alkalmasak az adott helyzet hatékony kezelésére. Ajánlott minden olyan esetben, amikor valaki úgy érzi, hogy szüksége lehet arra, hogy valaki kívülről, friss szemmel, nem bevonódva az adott helyzetbe, a szükséges szakmai ismeretek birtokában tanáccsal szolgáljon egy, az életében felmerült konkrét kihívással, megoldandó problémával kapcsolatban.
Rogersi nondirektív tanácsadás
Non-direktív = nem direkt. Nem vizsgál, nem diagnosztizál, nem a tünetekhez közelít, hanem a segítséget kérő embernek az élményvilágába való belehelyezkedést, annak megértését helyezi a középpontba. Ebben az értelemben személyközpontú a tanácsadás. A nondirektivitás arra utal, hogy értelmezés nélkül, a kliensnek a szavakban kifejezett és az e mögött rejlő érzéseit próbálja visszatükrözni, hogy ezáltal segítse érzéseinek, nehézségeinek jobb megértését, megfogalmazását. A visszatükrözés újrafogalmazást jelent, nem a kliens szavait ismételjük meg más szavakkal, hanem átéljük érzéseit, amit szavakban is kifejezett és ezt tükrözzük vissza.
A kliensnek elvárása, hogy a szakember konkrét tanácsot adjon, és kompetens legyen abban, hogy az ő problémájában mi a teendő, rendelkezzen valamilyen megoldási módszerrel. A rogersi szemléletmódban ezeket nem erősítjük meg (ezért nem lehet krízishelyzetben alkalmazni ezt a módszert). Itt a cél a hosszú távú személyiségfejlődést. Az intellektuális, racionális kérdések háttérbe szorulnak. Alapfeltevése, hogy az életvezetési problémák, alkalmazkodási nehézségek és a vágyak érzelmileg telített helyzetekben akadályozzák az alkalmazkodást. A múlt eseményeinek a feltárása helyett (pl.: pszichoanalízis) az itt és most történéseivel foglalkozik, azt mondja, hogy az érzelmi, alkalmazkodási minták megjelennek ebben a helyzetben is. A kapcsolat, amit kialakítunk a klienssel, amiben felnőtt, autonóm emberként viselkedhet, az önmagában fejlesztő.
Relaxáció – Autogén tréning
A relaxáció kifejezés szó szerint ellazulást jelent, és azon módszerek összefoglaló elnevezése, amelyek arra irányulnak, hogy megszüntessék a szorongás testi és lelki tüneteit. A módszer a test izmainak irányított ellazulásának segítségével éri el a szellemi kikapcsolódást. Az agyfrekvencia csökken, a tudatállapota megváltozik, befelé figyelővé válik. Korunkban a stressz szinte mindenkit fenyeget. A stressz tünetei a szaporább pulzus, izzadás, légszomj, anyagcserezavarok, izomfeszülés, fejfájás lehetnek. Az autogén tréninget J. H. Schultz, berlini ideggyógyász dolgozta ki a múlt század első felében. A stressz leküzdésének egyik leghatékonyabb eljárása, és az egyik legnépszerűbb öngyógyító technika. Lényege a test és lélek ellazulása, miközben segít fenntartani az egyensúlyt az agy két féltekéjének megosztott tevékenysége között. Hangulatjavító hatása különösen vonzó azok számára, akik nem szeretnének e célból gyógyszerhez folyamodni, de szükségük van egy eszközre, amely káros mellékhatások nélkül hatékony lehet a bajok kezelésében és megelőzésében.
Segít az alvászavarokkal, dadogással, szorongással, erős lámpalázzal küzdőknek; nagy szerepet játszik a betegségmegelőzésben, és használatával számos területen javíthatjuk teljesítményünket. (A módszer elsajátítható csoportos vagy egyéni formában egyaránt.)
Ajánlott a következő helyzetekben:
Hatásai:
Problémamegoldó modell
Egy bizonyos probléma körüljárása történik ennek a módszernek az alkalmazása esetén. Az alább felsorolt főbb szempontok alapnán viszi végig a folyamatot az egyén a mentálhigiénés szakember segítségével.
Pályakonzultáció
A konzultáció az alább felsorolt 6 fő témakör köré szerveződik, és ezek feldolgozására, megoldásmódok kidolgozására szerződik az egyén és a mentálhigiénés szakember:
A pályatanácsadás dominanciáját a pálya kiválasztásához, illetve pályakorrekcióhoz segítő döntések uralják, amíg a munkatanácsadásban hangsúlyosabbá válik a munkaerőpiacon való eligazodás, illetve az ehhez vezető út kialakítása. A pályakonzultáció az ügyfél igényeiből építkezik. A tanácsadás egy problémamegoldó folyamat, amelynek a középpontjában a tanácskérő kérdéseinek meghatározása, tisztázása áll és az együttműködés a probléma megoldására irányul. Főként a döntések körének szűkítésében és a döntés meghozatalában nyújt támogatást.
Krízisintervenció
A krízisintervenció specifikus beavatkozás, mely a krízis oldásán túl a háttértényezők felderítésével igyekszik a személyiség korábbinál fejlettebb szintű integrációját előmozdítani. A krízishelyzet megoldásán kívül a problémamegoldó stratégiák fejlesztése is cél, felkészít a hasonló, jövőbeli szituációkkal való sikeres megküzdésre.
A krízis olyan lélektani helyzet, amelyben a páciens megoldási lehetőségei beszűkültek, gyakran az elkeseredés, reménytelenség és tehetetlenség-érzés kíséri. Létrejöttében a környezeti stressz és a személyes sérülékenység együttállása játszik kulcsszerepet. A krízis kezelésével lehetőség nyílik új megküzdési-stratégiák elsajátítására és új életvezetési perspektívák felismerésére.
Élete során bárki kerülhet olyan helyzetbe, melyet válságosnak ítél, melyben súlyosan fenyegetettnek érzi testi-, lelki-, kapcsolati-, vagy akár anyagi értékeit. (Pl. Hirtelen jött súlyos betegség, baleset, szakítás, válás, haláleset, erőszakos cselekmény áldozatává válás, stb.) Ilyenkor, habár az ember minden figyelme és erőfeszítése a válság feloldására irányul, az eddig jól bevált megoldási módok nem elegendőek. Ennek hatására az ember lelki egyensúlya felborul, képtelenné válik feladatai megfelelő ellátására, s végső elkeseredésében az öngyilkosság gondolata is felmerülhet benne.
Rajzelemzés
A projektív rajz:
Mi a mintázatelemzés?