CSOPORTOS MÓDSZEREIM RÖVID ISMERTETÉSE
Csoportmódszerről általában:
Jellemzője, hogy a csoportműködésnél úgynevezett szemtől szembe (face-to-face) jelenség érvényesül. A csoport tagjai kiscsoportban, közvetlenül dolgoznak, előre meghatározott ideig és rendszeres kapcsolatban vannak egymással.
A csoport, szervezett emberi együttes, melynek tagjai közös cél elérésére közös tevékenységet végeznek. Viszonyukat a kölcsönös függés, egymásra hatás és véleménycsere jellemzi; szerkezetét a kialakult szerepek hierarchiája státuszrendszere és az összetartó erő intenzitása határozza meg; tartalmi sajátosságait pedig az érvényes normarendszer. Csoportjelenségek:
Önismereti, személyiségfejlesztő csoport
Azoknak ajánlom a személyiségfejlesztő, önismereti csoport munkát, akik fejleszteni szeretnék az önismeretüket, a társas készségeiket, akik kapcsolati nehézségekkel küzdenek. Akár munkahelyi, társkapcsolati, gyermek-kapcsolati, vagy intimitással, önbizalommal, önbecsüléssel kapcsolatos társas nehézségekről van szó, a résztvevők sokat profitálhatnak a csoportmunkából.
A csoportműködés alatt a tagok megosztják a többiekkel a személyes problémáikat. Az „itt és most” érzéseivel dolgoznak, védett környezetben történik a változások inspirációja.
Önismeret: Önmagunkról alkotott kép, amely szubjektív. Énképnek, a tulajdonított és visszatükrözött képnek egyensúlyából alakul ki. A világ megismeréséhez önmagunk megismerésén át vezet az út. Az önismeret alapkérdése: ki vagyok én? Milyen vagyok én?
A csoportrendszerekben igen nagy hangsúlyt kap az önismeret fogalma. Lényegében minden eljárás legfontosabb eleme, hogy a résztevők önmagukkal legyenek tisztában, önmagukat ismerjék meg új módon, mert csak ezen át jutnak közelebb a másik emberhez. Ugyanakkor az önismeret nem valósulhat meg másképp, mint a többi emberrel való kapcsolatban. Éppen ennek kiváltó terepe a csoport, mely különleges alkalmat ad arra, hogy a másikkal találkozhassunk, és e találkozás megfelelően tudatosodhasson.
A személyiség csoportokban sok szempontból átjárhatóbb, mint a kétszemélyes interperszonális kapcsolatokban, amiket nehezebb igazi tanuló alkalmakká tenni.
Konfliktuskezelő csoport
A konfliktuskezelő csoport, a konfliktusok, konfliktusos szituációk feldolgozására, megoldás módok megtalálására szerveződik. A konfliktus emberek vagy emberek csoportjai közötti versengés egy formája. Akkor lép fel, ha két vagy több személy verseng olyan célokért vagy korlátozott javakért, melyek ténylegesen vagy az ő észlelésük szerint nem érhetők el mindannyiuk számára.
Erikson fejlődéselmélete szerint, az ember fejlődése szakaszokon történik, és minden szakasznak megvan a maga konfliktusa. A személyiség egészséges fejlődése esetén minden konfliktusból úgy kerül ki, hogy belő egysége, ítélőképessége erősödik. Minden konfliktus, krízis eredményeként képződik egy belső erő, amely további konfliktusok, krízisek megoldásban, a személyiség további integrálódásában alapvető belső erőként működik. A konfliktusok megoldása során érik, alakul, fejlődik a személyiség. A konfliktusok energiát mozgósítanak, új lehetőséget tárnak fel, serkentik a gondolkodást, fokozhatják a kreativitást. A kulcsszó azonban a konfliktus megoldása. A rosszul megoldott konfliktus akadályozza a fejlődést, nehezíti a személyiség integrálódási folyamatát, rombolja, ellenségessé teszi az emberi kapcsolatokat.
Burnaut / kiégést megelőző - kezelő csoport
A kiégési szindróma (tünetegyüttes, amely hosszútávú fokozott érzelmi megterhelés, kedvezőtlen stresszhatások következtében létrejövő fizikai-érzelmi-mentális kimerülés.
A csoport ennek a jelenségnek megelőzésére, kezelésére szerveződik.
Kezdetben önsegítő közösségek tagjainál, krízisintervenciós központok munkatársainál, egészségügyi és szociális intézmények dolgozóinál figyelték meg, azonban a későbbi vizsgálatok során pedagógusoknál, jogászoknál, rendőröknél is tapasztalták a jelenséget. Szinte minden foglalkozás esetében előfordulhat, azonban a kutatások azt mutatják, hogy a humán szolgáltatások területén dolgozók körében nagyobb a veszélye.
Tünetei:
Csapatépítés
A csapatépítés célja, hogy segítsen felfedezni, kifejleszteni és hasznosítani a munkatársakaz kihasználatlan képességeit, amelyek a továbbiakban segíteni fogják a csapatot a rejtett lehetőségek feltárásában. A csapatépítés során azok a munkatársi viszonyok erősödnek, amelyek elengedhetetlenek az eredményes csapatmunkához. Azokat a tulajdonságokat fejleszti, amelyek elengedhetetlenek a sikeres üzleti vállalkozásához és a kiegyensúlyozott életviteléhez:
Mire jó a csapatépítő tréning?
Identity csoportos társasjáték
Amiben eltér ez a játék mástól:
A kérdések háttérmagyarázataival, azokon keresztül pedig tudományos ismeretek közvetítésével a pszichológiai kultúra fejlesztését is felvállalja, a kommunikációs szabályok alkalmazásával pedig, a kommunikáció új stílusát sajátíthatják el észrevétlenül a résztvevők. Játékos formában, a szabályok által védetten és alkalmas keretek között előáll tehát egy mini önismereti és kommunikációfejlesztő tréning. A játék célja, hogy rápillatason a játékosok még ismeretlen területeire, és gyűjtsenek újabb darabokat személyiségünkhöz és ezáltal sorsukhoz. Eközben, mintegy mellesleg, bővüljön a játékosok pszichológiai tudása is a háttémagyarázatok által, a kommunikációs szabáyok alkalmazása pedig járuljon hozzá kommunikációs kultúrájuk, érzelmi intelligenciájuk fejlődéséhez a mások iránti elfogadásuk és empátiájuk erősítése révén. Emellett a játék közben a résztvevők megnyílnak és közelebb kerülnek a egymáshoz, és sok- sok mindent megtudnak a másikról, olyat is, ami a mindennapi élet egyszerű érintkezéseiben esetleg rejtve maradna. A játéknak tehát kapcsolatépítő hatása is van.
Relaxáció – Autogén tréning
A relaxáció kifejezés szó szerint ellazulást jelent, és azon módszerek összefoglaló elnevezése, amelyek arra irányulnak, hogy megszüntessék a szorongás testi és lelki tüneteit. A módszer a test izmainak irányított ellazulásának segítségével éri el a szellemi kikapcsolódást. Az agyfrekvencia csökken, a tudatállapota megváltozik, befelé figyelővé válik. Korunkban a stressz szinte mindenkit fenyeget. A stressz tünetei a szaporább pulzus, izzadás, légszomj, anyagcserezavarok, izomfeszülés, fejfájás lehetnek. Az autogén tréninget J. H. Schultz, berlini ideggyógyász dolgozta ki a múlt század első felében. A stressz leküzdésének egyik leghatékonyabb eljárása, és az egyik legnépszerűbb öngyógyító technika. Lényege a test és lélek ellazulása, miközben segít fenntartani az egyensúlyt az agy két féltekéjének megosztott tevékenysége között. Hangulatjavító hatása különösen vonzó azok számára, akik nem szeretnének e célból gyógyszerhez folyamodni, de szükségük van egy eszközre, amely káros mellékhatások nélkül hatékony lehet a bajok kezelésében és megelőzésében.
Segít az alvászavarokkal, dadogással, szorongással, erős lámpalázzal küzdőknek; nagy szerepet játszik a betegségmegelőzésben, és használatával számos területen javíthatjuk teljesítményünket. (A módszer elsajátítható csoportos vagy egyéni formában egyaránt.)
Ajánlott a következő helyzetekben:
Hatásai: